Chm dosyaları mac için bazen kullanması zor hale gelebiliyor. Windows’ta ekstra programa ihtiyaç duyulmadan sistem uygulamasıyla açılan bu chm formatındaki dosyalar, mac’te zor açılıyor. Ekstra program yüklemeye ihtiyaç duyuyor.

iChm 

iChm programı, Mac için en çok kullanılan programlardan birisi. Fakat yazı fontlarında bazen sıkıntı çıkartabiliyor. Ben fontu, menüden THAI seçerek biraz düzelttim. Gene de bence çok kullanışlı bir program.

Keka

Chm formatındaki dosyaları açamıyorsak, bari çıkartalım. Zip dosyası gibi dışarı aktarmak lazım bazen… Çok kimsenin aklına gelmemiştir tahminimce. Benim de aklıma geldiğinde hemen Unarchiver programını kullanmaya çalıştım fakat işe yaramadı. maalesef chm formatını dışarı aktaramadı. Daha sonra windowsta işe yarayan, 7zip temelli bir program buldum. Açak kaynak kodu github’da paylaşılan, benim işimi fazlasıyla gören Keka uygulaması. Bu uygulamayla chm dosyasını klasör halinde dışarı aktarıp, içindeki html dosyalarını rahatlıkla chrome vb. uygulamalar yardımıyla açabilirsiniz.

Bence extract edip html olarak okumak daha mantıklı geldi ama gene de illa chm okuycam diyen varsa iChm veya Chmox uygulamaları bayağı kullanışlı.