WordPress kullanımı için bir veritabanına ihtiyaç var fakat MySQL sürekli hatalar çıkarmaya başlayınca farklı alternatifler arama mecburiyeti doğuyor. Peki hangi veritabanları wordpress ile kullanılabilir?

WordPress’in resmi sitesine göre şimdilik sadece iki tane seçenek var; MySQL ve MariaDB. Farklı veritabanı alternatifleri üzerinde çalışıyorlarmış fakat anlaşılan bayağı zorlu bir süreç. MySQL zaten çoğumuzun bildiği bir veritabanı, zaten wordpress kullananların neredeyse büyük bir kısmı bunu kullanıyor, fakat mariDB biraz bilinmiyor gibi. Bunun için araştırırken bir makaleyle karşılaştım, arşivimde bulunsun diye de buraya ekliyorum.

____

MariaDB ve MySQL , sadece farklı türdeki verileri verimli bir şekilde yönetmekle kalmayıp aynı zamanda kullanıcıların çok görevli olmalarını sağlayan İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleridir.

Dünyanın yarısı MariaDB’de karar kılarken, diğer yarısı da MySQL’e devamı sürdürüyor. Peki hangisi daha iyi?

Ama burada, her ikisi de farklı endüstriler tarafından kullanıldığında neyin daha iyi olacağına karar veremezsiniz çünkü bir endüstri için önemli olan, diğeri için tersi olabilir.

İşte sizin için yaptığım işte, bunu en kolay formata indireceğim ve web sitenizin hangi endüstri türüne girdiğine ve sizin Veri Tabanı Yönetiminizi istediğiniz özelliklere göre sizin için neyin işe yaracağına karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Mariadb-MySQL-ClientList

WordPress açısından MariaDB ve MySQL arasındaki iki temel farklılık şunlardır:

MySQL ücretsizdir ve MariaDB kurulum ücretlerine mal olur.  EN ÖNEMLİ KISIMI BU SANIRIM 🙂
İkinci en büyük fark: MariaDB, büyük veritabanlarına sahip web siteleri içindir ve MySQL, çok büyük olmayan veritabanlarına sahip web siteleri içindir.
Neden MariaDB?
Bugün, 45 ülkedeki 12 milyondan fazla kullanıcı, MariaDB’yi kritik iş verisine emanet ediyor. Ve MariaDB için tercih nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

Kolay Yönetimde Verimlilik
Büyük bir veritabanı ele alındığında, ana konu her zaman otantik yönetim olacaktır. MariaDB kolay kullanıcı arayüzü sağlar ve bu yüzden büyük bir veritabanını yönetme konusunda daha iyi bir seçimdir. Devasa bir veritabanının kolay ve hızlı yönetimi, Google , Vikipedi , Mobilcom-Debitel , Teleplan ve Micro CAD’in bunu kullanmasının nedenlerinden biridir .

Müşteri Veri Güvenliği
Büyük bir veri tabanına sahip bir markanın ve büyük parasal işlemlerle uğraşan bir markanın en büyük endişesi her zaman veritabanlarının güvenliği. Ancak, MariaDB’ye gelince, güvenlik en üst düzeyde güvenlik sağladığı için kullanıcılar için hiç bir sorun olmamıştır. İşte tam da bu yüzden Google , Reuter.de , Micro CAD ve çeşitli e-Ticaret sitelerinin kullanımı.

Daha az hata
Bir web sitesindeki en sinir bozucu şeylerden bazıları, istemsiz eylemler veya yanlış sonuçlar veya hatalar ve hatalardır. Tüm bu yanlış olaylar, bir parmağı yazılım hatalarına yönlendirir ve onlar sadece yorulmazlar. Ama iyi tarafı, onlar sayısında azaltılabilir ve bu mariadb son sürümü, vaat aynen “Daha az Bugs.” Görünüşe göre, niçin mariadb az hata sahip tam da Ars Technica bunu kullanır.

Çoklu Kaynak Çoğaltma
Çok kaynaklı çoğaltma, bazı önemli verileri yanlışlıkla silmeniz durumunda tamamen kaybetmediğiniz için, gizlemede bir nimettir. Bunun nedeni, çoklu kaynak çoğaltmasının, yalnızca bir yerine çeşitli yerlerde kullanılabilir olduğundan emin olmasıdır. Bu, Tumblr’ın MariaDB’ye geçmeyi seçmesinin sebeplerinden biridir .

Sanal Sütunları Değerlendirin
Sanal sütunlar, başka bir sütunun tamamlanması için (yani B sütunu diyelim) geçici gereksinime sahip olan sütunlardır (sütun A diyelim). Fakat A sütunu B kolonunu tamamlamak için kullanıldığında, daha fazla gerekli değildir ve bu nedenle silinir. Ve bu durumda, A sütununun sanal bir sütun olduğu bilinir. MariaDB, OLX tarafından değiştirilmesinin seçilmesinin temel nedenlerinden biri olan sanal sütunun değerlendirilmesini desteklemektedir .

Sync Binlog ile Grup Komutu = 1
Commit komutu, veritabanında yapılan değişiklikleri veya güncellemeleri kaydetmek için kullanılır ve yukarıdaki komut, gruptaki güncellenen değişiklikleri sunucuya otomatik olarak senkronize eder ve bu, Paybox tarafından kullanılmasının nedenlerinden biridir .

Mantıksal Yedeklemeler
Mantıksal yedeklemeler esnek, diğer yedeklerden daha büyüktür ve yedekleme ve geri yükleme işleminde daha fazla zaman alır ve bu nedenle büyük bir veritabanı için kullanılmazlar. Ancak, MariaDB durumunda, bu zaman alıcı değil ve genellikle büyük bir veritabanında olduğu gibi başlangıç ​​işlemini geciktirmez veya durdurmaz. Ve bu, Paybox’ın MariaDB’yi kullanmasının bir başka nedenidir .

Çoklu İşlem Depolama Makinaları
Bir işlem, bir kerede yapılması gereken ve aynı anda yapılması halinde olumsuz sonuçlara yol açabilecek değişikliklerden başka bir şey değildir. Tek bir işlemin kendisi büyük bir anlaşma.

Diyelim ki A bankasından B bankasına para transferi için başvurduysanız ve şimdi, Banka A’daki hesaptan para düşürülmüş, ancak B bankasındaki hesaba eklenmemiştir. Bu başarısız bir işlemdir. Bir işlemin başarılı olması için, güncellemenin her iki yerden aynı anda yapılması gerekir. Şimdi, bu tür güncellemelerin çoğunun bir anda gerçekleştiğini hayal edin.

Neredeyse karın ağrınızı yaptı, değil mi? MariaDB, birden fazla işlemsel depolama motorunu desteklemektedir ve bu da yine Paybox’ın MariaDB’yi tercih ettiği ve bir çok işlemle ilgileneceği için tekrar seçilmiştir.

Küme Yönetimi
Kümeler, sadece büyük veritabanı yönetim sistemleriyle uğraşırken değil, aynı zamanda diğer birçok teknikten de daha avantajlı olan, tekrarlayan görevlerden oluşan bir gruptur. TransTicket, MariaDB’de kümeleri oluşturmayı ve korumayı kolay buldu.

 

Neden MySQL?

WordPress web’in% 27’sini kapsar ve bunların çoğu WordPress tarafından sunulan varsayılan MySQL veritabanı yönetim sistemini kullanır.

Varsayılan Olarak Dahili
MySQL, WordPress için varsayılan Veritabanı Yönetim Sistemidir ve sizi indirme ve yükleme sorunlarından açıkça kurtarır.

Ücretsiz
Evet, bunu doğru duydun! Eğer web siteleri WordPress üzerine kurulu% 27’sine düşerseniz, MySQL sizin için kesinlikle ücretsizdir. Bütçe, bir web sitesi oluşturma ve bir işletmeyi ele alma söz konusu olduğunda kesinlikle büyük bir anlaşma. MySQL’i Veritabanı Yönetim Sistemi olarak kullanmak, maliyet sorununu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Google Sized Veritabanı değil mi?
Büyük bir veritabanınız varsa, ancak bu Google veya Wikipedia gibi muazzam değil ama LinkedIn kadar büyük veya bundan daha küçükse, MySQL sizin için en uygun olanıdır. Sadece ücretsiz değil, aynı zamanda cebinizden çıkan birkaç yüz fatura karşılığında diğer bazı Veritabanı Yönetim Sistemlerini yükleme ve yükleme zahmetinden de kurtarabilir.

Veri Ambarı Testinde Verimlilik
WordPress’in MySQL kullanmasının nedeni, WordPress’in MySQL veritabanından veri saklamak ve almak için PHP dilini kullanmasıdır. MySQL veritabanından veri almak için WordPress, dinamik olarak içerik oluşturmak için SQL sorgularını çalıştırır. SQL, Yapılandırılmış Sorgu Dili’dir ve genellikle veritabanını sorgulamak için kullanılan programlama dilidir.

Karmaşık Projelerde Verimlilik
MySQL, en büyük yazılım sistemlerinden biri olan Adobe Systems tarafından kullanılıyor ve karmaşık projelerde verimlilik için çeşitli Adobe bileşenlerine yerleştiriliyor.

Veri Doğruluğunda Güvenilirlik
MySQL, QuerySurge’ün belirttiği gibi güvenilir ve güçlü bir veritabanı yönetim sistemidir ve büyük sorgularla uğraşırken bile etkili ve verimli çalışır.

MySQL Kümesi
MySQL kümesi, Telenor’un tüm güncellemeleri çevrimiçi olarak yapmasını sağlar ve bu sayede Telenor, yeni servisler başlatırken arıza süresini azaltır. MySQL, IP kiralamalarını, abone hizmeti yapılandırmalarını, yetkileri ve temel hazırlığı saklamak için kullanılır.

Veritabanı Yöneticisi yok mu?
ScienceLogic’e göre , MySQL tamamen gömülü uygulama ile kolayca yüklenir ve yönetilir. Web sitesi, bir Veritabanı Yöneticisi kullanmak yerine ayarlama ve kodlama yoluyla sıfır yönetim sağladığını iddia etmiştir.

Özetlemek gerekirse, MariaDB ve MySQL’in her ikisi de kendi olumlu yönlerine sahip ve sonuçta, işinizin ne tür bir sektöre ait olduğuna ve sahip olduğunuz veri tabanına bağlı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz.