Macbook’un en çok sevdiğim yanı, bir sürü şeyi kolaylaştırması. Windows kullanırken en çok zorlandığım kısım da bu oluyor. Resim düzenleme, uygulama yükleme gibi basit şeyler, olması gerektiği gibi basit. Windowsta resmi kırpmayı bile bayağı arayıp bulamamıştım. 😀

Mac’in Sözlük uygulaması da muhteşem bir özellik. Çoğunlukla yabancı kaynaklarda yazı okuyorsanız, bazı kelimelerin anlamına bakmanız gerekebilir. Bunun için farklı yöntemler denemek yerine, izleme dörtgenine 3 parmakla dokunduğunuzda kelimenin anlamı çıkıyor.

Fakat sözlük uygulamasının eksik yönü ise, çok fazla sözlük olmaması.
Bunun da çözümü .dictionary uzantılı dosyaları bulmak. Bu sayede uygulamaya Türkçe sözlük bile ekleyebilirsiniz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını gösterelim;

KURULUM:

  1. İstediğiniz .dictionary dosyasını indirin. Sözlükleri çeviren dosyaların her iki dilde de listelendiğini unutmayın, bu yüzden aynı dosyayı iki kez indirmeyin! örneğin Fransızca-İngilizce sözlük hem “Fransızca’dan” Türkçe’ye hem de “Türkçe’den” Fransızca’ya çeviri yaptığı için iki kez indirmeye gerek yok.
  2. İndirdiğiniz dosyayı açın. .dictionary uzantılı tek bir dosya içerdiğini göreceksiniz.
  3. Mac’teki tüm kullanıcılar için kurmak isterseniz; .dictionary dosyasını  / Library / Dictionaries dizinine kopyalayın . Bunu yapmak için bir yönetici şifresi girmeniz gerekebilir.
  4. Yalnızca tek bir kullanıcıya yüklemek için .dictionary dosyasını / users / [kullanıcı adı] / Library / Dictionaries dizinine taşımak veya kopyalamak yeterlidir. Burada [username], bu özelliği kullanmak istediğiniz kullanıcının hesabınızdır (genellikle kendiniz). Bu dizinler yoksa onları oluşturun. Geçerli kullanıcının Kütüphane klasörünü bulmak için Lion’da (OSX 10.7) veya daha üstünde Opt / ALT tuşunu basılı tutarken Bulucu’nun menüsündeki KLASÖRE GİT düğmesini tıklatmanız gerekir.
  5. Sözlük uygulamasını kapatın ve yeniden başlatın.
  6. Sözlük uygulamasını açıp Tercihlere gidin ve yeni sözlüğünüzün işaretlendiğinden emin olun.
  7. İşlem bu kadar basit

 

mac sözlük ekleme

Dil Dosyaları için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.