Bugün Adobe Illustrator CC’de oldukça sinir bozucu bir aksaklıkla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Illustrator, bir PNG veya JPG dosyasını dışarı aktarmaya çalıştığımda, her defasında 1px fazladan boyuta ilave yapıyor. Yani mesela çalışma yüzeyiniz 80 px, ama dışarı aktardığınızda 81 px olarak aktarıyor. Bazı websiteleri pikseli pikseline hesap yaptığı için bu dosyayı da yükleyemeyebiliyorsunuz. Peki nedir bunun çözümü kardeşim diyorsanız okumaya devam…

Illustrator Neden Ekstra Piksel Ekliyor?

Etrafta biraz araştırma yaptıktan sonra, sorunun aslında çalışma yüzeyinin  X ve Y ekseni ile ilgili olduğunu keşfettim.

Çalışma yüzeyi ondalık değer içeren bir konuma yerleştirildiğinde, Illustrator uygulaması en yakın piksele yuvarlıyormuş, bu nedenle dışa aktarılan belgeniz her boyuttaki gerçek çalışma yüzeyinden 1 piksel daha büyük oluyormuş.

Örneğin aşağıdaki resimde .01px ve .66px fazlalık var. Bunları silip, X ve Y eksenini ondalık değil de tam sayıya çevirdiğiniz an problem halloluyor. Yani benim düzenlediğim resmin 81px olarak aktarılmasının nedeni, X ekseninde ondalık bir rakam olması. Onu tam bir sayıya çevirince problem halloluyor.

Çalışma yüzeyinin tuval üzerindeki konumunu değiştirme

Çözüm

Çözüm oldukça basit. Çalışma yüzeyinin X ve Y eksen değerlerini tam bir sayıya çevirin, arkasında virgüllü bir rakam olmasın yeter. 🙂

Güncellenmiş X ve Y ekseni değerleri

Mesele bu kadar basitmiş arkadaşlar.