Mac’de Bootcamp ile windows kurmak oldukça zor bir süreç. Bugün uzun uğraşlar sonucu windows kurabildim, onlarca hatadan sonra tekrar kaldırmak zorunda kaldım.. İlerde tekrar başıma gelirse diye, veya başkalarına faydası olması amacıyla burada karşılaştığım hataları yazmaya çalışacağım.

  1.  no bootable device hatası: bu sorunun muhtemel kaynağı: ilk defa kurulum yapıyor ve bu hatayı alıyorsanız, büyük ihtimalle windows’u ana disk in üzerine kurmuyorsunuz demektir. Ben de, cd sürücüyü çıkartıp, yerine hard disk taktım. Bunun sonucunda da açılışta bu hatayı veriyor. Bunun çözümü şu: Macbook’u açarken alt tuşuna basılı tutun ve EFI kısmını seçin
  2. MBR Portion hatası: Bu hata da windows kuracağınız kısmın NTFS ile biçimlendirilmemiş olmasından kaynaklanıyor. tam olarak hatada şöyle yazıyor: Windows cannot be installed on this disk. The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems….

veya Türkçesi: Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var….

Bunun çözümü için de windows kurulumu yaparken en baş kısımda, sizden windows ürün anahtarı istediği kısımda shift tuşuna ve F10 tuşuna birlikte basılı tutun ve kontrol penceresini açın, sonra şu videodaki sırayı takip edin…

Eğer videodaki gibi disk görünmüyorsa, ikinci kısmı uygulayın;

birincisi:

: diskpart press enter
: list disk
: select disk
: clean
: convert GPT
: exit
——————————————————————
ikincisi-  eğer sizin diski listede bulamadıysanız,
DISKPART – list disk

DISKPART – select disk 0
disk 0 is now the selected disk

DISKPART – list volume
all volume will show

DISKPART – select volume 1
volume 1 is the selected volume ( note: you should select the OS installation drive volume , some cases C drive appear in the volume 2 or 3 )

DISKPART – assign drive letter C

DISKPART – clean

DISKPART – convert GPT

DISKPART – exit

Sonra da normal kuruluma devam edin…

3. Sistemin yanlış diskte açılması ve siyah ekranda “no bootable disk” gibi birşey ile hata vermesi: Bunun da sebebi muhtemelen, windows u bootcamp den değil de kendi elinizle silmiş olmanız. Bunun çözümü için de şu sırayı takip etmeniz lazım:

Önce terminalde diskleri listeleyin:

diskutil list

Şöyle bir ekran çıkması lazım. Ekranda iki tane EFI EFI olması sizi korkutmasın, en üstteki bize lazım olan.

Finding the EFI Boot partition

benimkisi de aynen bu resimdeki gibiydi /dev/disk0s1

Şimdi şu satırları yazın:

sudo mkdir /Volumes/EFI
sudo mount -t msdos /dev/disk0s1 /Volumes/EFI

/dev/disk0s1 kısmını sizinkiyle değiştirmeniz lazım ama genelde aynı oluyor sanırım.

Şimdi tekrar Terminal de şöyle yazın:

cd /Volumes/EFI/EFI

Windows EFI Boot kısmını şu kodla silin:

rm -rf Microsoft

İşte bu kadar. Terminal’de “silindi” falan gibisinden uyarı görmemeniz sizi şüpheye düşürmesin, Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Finder’ın kenar çubuğundaki EFI kısmının gittiğini göreceksiniz.

Şimdilik bu kadar, sizin de mac de bootcamp ile kurulum yaparken karşılaştığınız problemler varsa, bize yazın, buraya ekleyelim ki başkalarına da faydası olsun..