Joomla ve WordPress son derece popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ‘dir. Şu aralar en popüler olan bu iki CMS arasında kaldıysanız, bu yazıyı gözden geçirin.

(Yazının orjinali ingilizcedir, tercüme edilmiştir.)

Joomla, CMS’ler arasında yaklaşık yüzde 7.0’lik pazar payına sahipken, WordPress yüzde 60 kadar talimat veriyor.

Ayrıca, WordPress tüm Internet’in yüzde 26’sından fazlasını, Joomla’nın neredeyse yüzde 3,0’ını oluşturuyor.

Bu nedenle, en iyi CMS’yi seçmek, Joomla ve WordPress gibi bu iki platformun eksiksiz ve eksiksiz olmasını gerektirir.

Burada, web siteniz için en iyi CMS’yi seçebilmeniz için Joomla ve WordPress’in derinlemesine bir analizini getiriyoruz.

Size en iyi CMS’yi seçmenize yardımcı olmak için bir Joomla vs WordPress postasıdır.

Joomla vs WordPress En İyi CMS Seçimi

Joomla ve WordPress’in pek çok benzerliği ve farklılığı var.

Benzerliklerini bilmek dışında, aralarında bir seçim yapmanıza yardımcı olacak farklılıklarını bilmek önemlidir.

İlk önce, hem Joomla hem de WordPress’in içerik yönetim sistemleri olduğunu çok net bir şekilde belirtmek istiyoruz ve her ikisi de şaşırtıcı web siteleri oluşturmak için kullanılabilir.

WordPress en popüler CMS’dir.

Orada en büyük bloglama sistemi.

Bununla birlikte, statik sayfalı web siteleri oluşturabilirsiniz.

Joomla da güçlü bir CMS’dir.

Bloglar, şirketler, iş dünyası, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hükümet gibi her türlü web sitesini oluşturmak için kullanılabilir.

İkincisi, Joomla ve WordPress eklentileri kullanılarak genişletilebilir. Her ikisi de temaları ve şablonları sağlar, böylece sitenizin görünümünü değiştirebilirsiniz.

Onları sunucunuza yükleyebilirsiniz, bu nedenle belirli barındırıcılar ve abonelikler diye bir şey yoktur.

Sahiplik maliyetleri benzerdir.

Hem Joomla hem de WordPress, GPL kapsamında lisanslı ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır.

Hem Joomla hem de WordPress öncelikle PHP ile yazılmıştır.

Her ikisi de MySQL’i veritabanı yönetim sistemi olarak destekliyorlar.

Artı, en sevdikleri sistemleri tasarlamaya, desteklemeye ve kurmaya yardımcı olan aktif bir topluluk var.

Onları farklı yapan şey ne?

Eh, Joomla ile WordPress arasındaki farklara işaret edeceğiz. Şimdi, Joomla ile WordPress arasındaki farkları gözden geçirelim.

Joomla vs WordPress

Kullanım kolaylığı

Çoğu tasarımcı, geliştirici veya programcı olmadığından, kullanım kolaylığı çoğu kullanıcı için en önemli faktördür. Onlar, hızlı ve kolay bir web sitesi oluşturmak isteyen ortalama kullanıcılardır.

WordPress

WordPress’in kurulması beş dakikadan fazla sürmüyor.

Dolayısıyla, yeni bir kullanıcının WordPress blogunu başlatması oldukça kolaydır.

WordPress, temiz ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlar.
Mesaj ve sayfa oluşturmak için menüler bulunur.

Görünümü ve temaları kolayca özelleştirebilirsiniz.

Bu nedenle, WordPress’in kurulum sonrası deneyimi çok sayıdadır.

WordPress Kurulumu

Joomla

Joomla kurulumu WordPress kadar hızlı değildir.

Ayrıca, Joomla tarafından sunulan kontrol paneli WordPress gibi basit değildir. Dahası, bir acemi için korkutucu olabilir.

Sitenizi tıklamak ve özelleştirmek için birçok menü bulunur. Joomla’yı güçlü yapabilir, ancak WordPress olarak kullanıcı dostu olmayabilir.

Joomla Kurulumu

Bizim Kararımız: WordPress, açıkça, kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu olma galibi.

Temalar ve Eklentiler

Hem Joomla hem de WordPress, sitenizin görünüşlerini ve düzenini değiştirmek için temalar ve şablonlar sağlar. Artı, eklentileri ve uzantıları kullanarak genişletilebilirler.

WordPress

WordPress, temaları kullanarak sitenizin görünümünü değiştirmenize olanak tanır. WordPress tema dizininde 3000’den fazla tema var . Artı, WordPress için pek çok ücretsiz ve premium tema edinin.

Ayrıca temaları WordPress içinde temalar sekmesinde arayarak bulabilirsiniz. Bir düğmeyi tıklayarak kolayca yüklenebilirler. Temalar, temalar düzenleyicisini kullanarak da düzenlenebilir. İsterseniz çocuk temaları, şablonlar ekleyebilir veya CSS’yi değiştirebilirsiniz.

Daha sonra, işlem olsun prim WordPress temaları gibi üçüncü parti tema mağazaları tarafından geliştirilen StudioPress , Themify veya Themeforest .

WordPress, eklentiler nedeniyle en popüler CMS’dir. Resmi WordPress eklenti dizininde 38000’den fazla WordPress Eklentisi ücretsiz olarak bulunmaktadır.

Eklentileri kullanarak, sitenizin gereksinimlerinize uyması için WordPress işlevselliğini artırabilirsiniz. Ayrıca, eklenti geliştiricileri tarafından ödenen destek ile gelen premium eklentiler de mevcuttur.

WordPress Eklentisi

Joomla

Joomla ayrıca şablonlar ve uzantılar ile birlikte gelir.

Aslında, Joomla’da iki tür şablon vardır :

Ön uç ve arka uç.

Bununla birlikte, Joomla’nın şablon dizini yok.

Üçüncü taraf geliştiriciler Joomla şablonlarını sağlar.

Birçoğu özgür.

Artı, hemen her şeyi yapabildiğiniz uzantılar var. E-ticaret mağazası oluşturma veya e-postaları yönetme konusunda gidebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress’in aksine, Joomla’daki şablonların ve uzantıların sayısı o kadar yüksek değildir. Joomla uzantıları dizininde 33 farklı kategoriye ayrılmış 8000’den fazla uzantı bulunmaktadır.

Bu nedenle, Joomla siteniz için mükemmel bir şablon veya mükemmel uzantılar bulmak için uğraşabilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcılar şablonları veya uzantıları yönetim alanında arama yapıp kuramazlar. Kullanıcılar şablonları manuel olarak aramalı ve URL’lerini ekleyerek yüklemelidir.

Joomla uzantıları

Kararımız: Burada, WordPress bol miktarda tema ve uzantıya sahip bir galibidir.

Pencere Öğeleri ve Modüller

Widget’leri veya modülleri ekleyerek web sitenizdeki yan çubukları değiştirebilirsiniz.

WordPress

WordPress, widget’ları kullanarak birçok işlevsellik eklemenize izin verir. Afiş reklamları, takvimler, en son yorumlar, kategoriler, etiketler, arama, son yayınlar ve çok daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Widget’leri sürükle ve bırak yan çubuklara yerleştirebilirsiniz. Widget ne zaman görüntüleneceğini ve ne zaman yayınlanmayacağını da ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, farklı WordPress Temaları farklı widget alanları sağlar.

Joomla

Joomla, sitenize farklı özelliklere sahip olacak şekilde modüller eklemenizi sağlar. Modüller ile, arşivlenmiş makaleler, arama, haber, istatistikler ve çok daha fazlası gibi özellikleri ekleyebilirsiniz.

Ekmek kırıntılarına da sahip olabilirsiniz. Listeden kapatılabilir veya açık olabilirler. Ayrıca, göründükleri sırayı da ayarlayabilirsiniz.

Bizim Hikayemiz: Sezgisel sürükle-bırak sistemi ile WordPress kazanıyor. Joomla, modüller eklemek için çok zaman harcıyor.

İçerik Oluşturma

Şimdi içeriği oluştururken Joomla ve WordPress’in adil olduğunu görünelim.

WordPress

WordPress Dashboard’u görürseniz, tüm gezinme ekranın sol tarafında bulunur. WordPress, TinyMCE’yi görsel editörü olarak kullanmaktadır. Herhangi bir modern editörde beklediğiniz tüm zengin metin özelliklerine sahiptir. HTML’de de çalışabilirsiniz. Resim, etiket, kategori, SEO ve biçim ekleyebilirsiniz.

Hemen yayımlamayı veya daha sonra ayrılmayı seçebilirsiniz. Yayınlamadan önce önizleme olanağı da vardır. Görüntüler ortam kitaplığında eklenebilir veya değiştirilebilir. WordPress mesajlar ve sayfalar oluşturmanıza izin verir. Gönderi ve sayfa oluşturmak için gösterge tablasında ayrı sekmeler var.

WordPress Post

Joomla

Joomla ile birlikte gelen Kontrol Paneli temiz ve temiz. Kullanması sezgiseldir ve her şey organize bir biçimde ortaya konmuştur. Kontrol panelini kullanarak, yeni bir makale ekleyebilir, önceki makalelerimi, genel yapılandırma, eklentileri, şablonları, kategorileri, menüleri, kullanıcıları, modülleri, dilleri, profilimi ve uzantıları ve Joomla güncellemelerini yönetebilirim.

Editör, zengin metin düzenleme seçeneklerini içerir.

Sağ tarafta, yayınlama, yapılandırma, meta veri vb. Seçenekler elde edersiniz.

Joomla Makalesi

Bizim Karar: Genel olarak, WordPress kullanımı yayıncılık açısından daha kolaydır.

Güvenlik

Bir güvenlik açısından, her WordPress yüklemesinin benzersiz olduğunu aklınızda tutmanız önemlidir. Çoğunlukla binlerce eklenti ve temalar CMS için kullanılabilir.

Dolayısıyla, eklentilerin veya temaların her biri tarafından kullanılan emniyet standartlarını bulmak neredeyse imkansızdır. Dahası, kullanıcılar platformun daha yeni sürümleri nedeniyle ortaya çıkan uyumluluk sorunlarıyla yüzleşmek zorundalar. Artı, WordPress güvenlik özellikleri eklentilere güveniyor.

Joomla, WordPress üzerinden liderlik görevini üstlenir ve SSL üzerinden bağlantıları zorlamak için bir seçenek sağlar ve ayrıca 2FA için de geçerlidir. Artı, Joomla, güvenlik uzantıları setini sunar. Geliştiricileri bilinen güvenlik açıkları olan uzantıların bir listesine sahiptir.

Bizim Karaným: Güvenlik bilge, Joomla WordPress’den daha iyidir.

Arama motoru optimizasyonu

Joomla’nın Arama Motoru Optimizasyonu yetenekleri, kullanıcıların Meta açıklamalarını ve yeni makaleler için anahtar kelimeleri ayarlamalarına izin verdiği için WordPress’in üzerinde bir avantaj elde etmektedir.

Bununla birlikte, gerçek SEO yetenekleri ancak göreve verilen eklentileri veya uzantıları dikkate alarak keşfedilebilir.

WordPress gelince, SEO görevlerini yerine getirmek için birçok popüler eklenti vardır. Aralarında en popüler Yoast SEO Eklentisi. Son derece güçlü, çok sayıda özellik ve en önemlisi son derece kolay kullanımlı. Eklenti sadece genel SEO skorunuzu göstermekle kalmıyor aynı zamanda her alanda puanınızı nasıl artıracağınızı anlatıyor.

Joomla, SEO görevlerini iyi yürüten uzantılar da sağlar. Joomla için popüler SEO uzantılarından biri Easy Frontend SEO’dur. Yoast ile kıyaslandığında, beklentilerin gerisinde kalıyor. Bu nedenle, SEO yeteneklerini göz önüne aldığımızda, WordPress’in Joomla’dan çok daha iyi olduğu sonucuna kolayca varabiliriz.

Destek Seçenekleri

Yeni başlayanlar için destek durumu çok önemlidir. Yeni yazılımı denediğinizde her zaman bazı engeller olacaktır. Ancak, destek aldığınız ve yardım aldığınız sürece sorun değil.

WordPress

WordPress’in büyük bir kullanıcı topluluğu var.

Resmi destek forumlarında WordPress yardımıyla web tasarım ve geliştirme hakkındaki her çevrimiçi forumda yardım alabilirsiniz.

Öğreticiler, makaleler ve videolar forumunda bol miktarda ücretsiz ve ücretli destek alırsınız.

Hatta WordPress profesyonellerini çok uygun fiyata kiralayabilirsiniz. Ayrıca WordPress geliştiricileri bulmak kolaydır.

WordPress Desteği

Joomla

Joomla’nın ayrıca geniş ve yardımsever bir topluluğu var.

Artı, Joomla web sitesinde kapsamlı bir dokümantasyona sahip olursunuz. Ayrıca forumlara ve IRC chat odalarına da katılabilirsiniz. Yardım, üçüncü parti kaynaklardan ve kalkınma ajanslarından da edinilebilir.

Bununla birlikte, uygun fiyatlı uzman yardımı Joomla için oldukça zordur.

Joomla Destek

Bizim Kararımız: WordPress, Joomla’yı destek seçenekleriyle sınırlar.

Yerelleştirme ve Çok Dilli Destek

Bir CMS çok daha kullanışlı hale gelir ve farklı yerel ayarları ve dilleri destekler niteliktedir. Günümüzde, çok sayıda web sitesi çok dilli sitelerdir.

Peki, çok dilli desteği daha hangisinin daha iyi bulalım.

WordPress

WordPress, çok dilli bir site oluşturmak için iyi bir platform sunmaktadır. WordPress çok dilli bir site oluşturmanıza yardımcı olan eklentiler var. WordPress 53’den fazla dili desteklemektedir.

Dahası, birçok tema ve eklenti birden fazla dilde mevcuttur. Böylece, WordPress, İngilizce olmayan veya çok dilli bir web sitesi oluşturmak için iyi bir platform haline geldi.

Joomla

Joomla, çok dilli web sitesini herhangi bir uzantı kullanmadan işleyebilir. Dil Yöneticisini kullanarak, web sitenizde çok dilli içerik oluşturabilirsiniz. Artı, çeviriler pek çok dilde mevcuttur ve bunlar yönetici alanından yüklenebilir.

Kararımız: Hem Joomla hem de WordPress Yerelleştirmeyi desteklemektedir ve çok dilde bulunmaktadır.

Sonuç

Hem Joomla hem de WordPress güçlü İçerik Yönetim Sistemi. Bununla birlikte, yukarıda gördüğümüz gibi, WordPress birçok alanda Joomla’nın önünde yarışıyor. Kullanım kolaylığı, UI, eklentileri veya temaları olun WordPress, Joomla’yı gölgede bırakıyor.

Tam da WordPress’in dünyanın en popüler CMS’sinin nedeni de budur. Bunu söyleyince, son görüş seninindir.

Joomla vs WordPress.

Yakın bir dövüştüm.

Kollarınızın üzerinde iki adet güçlü CMS bulunduğunu görmek güzel.