Alexa, Amazon’un web siteleri hakkında veri analizi yapan bir servisi. Peki nedir bu Alexa?

Gün geçtikçe önemi anlaşılan alexa ranking nedir? Alexa sıralaması neden önemlidir?

ALEXA NEDİR

Alexa, Amazon’a bağlı websitesi veri analiz sitesidir. Dünya çapında milyonlarca site hakkında en kısa yoldan bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bir sitedir.

ALEXA NE İŞE YARAR

Alexa üzerindeki sitenizin değeri, google adsense gibi reklam verme servisleri açısından önemlidir. Bir sürü site, oraya bakarak sizin siteniz üzerinden reklam vermektedir. Yani bi nevi sitenizin değeri buraya göre ölçülüyor. Burada sıralamanız ne kadar düşükse, sitenizin değeri o kadar büyük.

ALEXA SIRALAMASININ NEDENLERİ

Bu sıralamalar ekseriya botlar aracılığıyla yapıldığı için, pek tabii ki, herşeyin sistematiği var. Bu botları atlatmanız muhtemel, ama çok da sağlıklı bir iş olacağını sanmam. Gerçi SEO falan diye bir sürü parayla yaptırılan iş çıktı, ama bunların kalıcı etkiyi vereceğini düşünmüyorum. En mantıklı iş; bu algoritmaları öğrenip, kendi sitenizi oluştururken buna dikkat etmeniz. Hatta daha site fikrinizi ortaya koyuyorken bile bu SEO mevzusunu düşünün derim. İşte bu SEO denen meret sizin ALEXA değerinizi de etkiliyor. Bunun için stratejiler belirleyip, o alana yoğunlaşabilirsiniz.

ÖZGÜNLÜK

Abi herşeyin başı bu işte… Olabildiğince copy paste işinden uzak durarak, yeni alanlarda yeni yazılar paylaşın. Bunun etkisi çok fazla. Hatta bunu halledin, başka bişeye bakmasanız da olur gibi 🙂

Ben de keşfettikçe buraya eklemeye çalışayım bu sırları…